Proiect didactic
Data: 08.11.2010
Student: Baicher Gabriela Cristina
Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Sociologie, clasa a-XI-a I, profil uman, bilingva lb. spaniolă
Conţinutul învăţării: Status şi rol
Tipul activităţii: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi, de fixare, consolidare a cunoştinţelor şi evaluare a cunoştinţelor şi deprinderilor
Competenţe generale: înţelegerea dimensiunilor şi semnificaţiilor statusului şi rolului social;
Competenţe specifice:
Susţinerea cu argumente a principalelor trăsături ce caracterizează statusul şi rolul social în societate
Utilizarea corectă a conceptelor şi a informaţiei factuale, capacitatea de a opera cu acestea
Identificarea legăturilor între statusuri şi roluri şi a corelaţiei acestora cu diferitele etape ale dezvoltării personalităţii.
Analizarea elementelor/aspectelor esenţiale prin care se evidenţiază legăturile dintre statusul şi rolul unei persoane.
Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii
vor fi capabili să identifice principalele elemente ce caracterizează şi definesc termenii de status şi rol social
vor fi în măsură să definească şi să clasifice corect termenii de status, rol social, conflict de rol şi indicatori de status
vor fi capabili să recunoască un status şi un rol
vor fi în măsură să diferenţieze tipurile existente de statusuri şi roluri sociale
vor fi capabili să identifice un status după indicatorii acestuia
vor fi capabili să definească şi să identifice conflictul de rol.
Strategia didactică:
Resursele procedurale: expunerea, analiza, dezbaterea, conversaţia, exemplificarea.
Resurse materiale: manual, test de autoevaluare.
Forme de organizare a clasei: individuală şi pe echipe
Evaluare: scrisă
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie: Sociologie, Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea, manual pentru clasa a XI-a, Ed. Economică Preuniversitaria, Sociologie, Doina-Olga Ştefănescu, Alfred Bulai, manual pentru clasa a XI-a, Ed. HUMANITAS EDUCATIONAL
Momentele lecţiei Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Moment organizatoric - 2 min
Notează absenţele Observaţii Se pregătesc pentru lecţie
2. Sensibilizarea pentru activitate - 3 min Comunică elevilor subiectul lecţiei, scriindu-1 pe tablă şi enunţă competenţele specifice pe care aceştia trebuie să le dobândească până la finalul lecţiei.
Stârneşte curiozitatea şi interesul elevilor în legătură cu tema ce urmează a fi abordată. Notează în caiet titlul lecţiei
3.Reactualizarea unor noţiuni ancoră-5 min Noţiuni referitoare la statusul şi rolul unei persoane: caracteristici ale statusului şi rolului, definirea statusului şi rolului, clasificarea statusurilor şi oferire de exemple. Relaţiile între statusuri şi probleme ce pot deriva din acestea: conflictul de status; tipurile de conflicte de status şi exemplificare. Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebările privind subiectele abordate până în acel moment – statusul şi rolul, - definire, caracteristici, tipuri şi exemple -, pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate în lecţia trecută şi relaţia dintre statusul şi rolul unei persoane. Dau răspunsuri la întrebările ce le sunt adresate, îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.
Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.
Răspund unui test de autoevaluare scrisă a cunoştinţelor aferente lecşiei trecute, în termenul limită de timp acordat de către profesor.
4. Predarea noilor cunoştiinţe- 30 min. În anumite situaţii dorim să se observe clar poziţia (statusul) pe care o deţinem şi căutăm să folosim mijloace ce i-ar face pe ceilalţi să ne recunoască statusul fără a-l mai preciza noi mereu. Unele statusuri sunt exprimate simbolic prin vestimentaţie, titulatură, privilegii. Pentru asta folosim indicatorii de status – elemente care pot să ajute la indicarea statusului unei persoane.
Totuşi, în sine, nici un obiect nu are calitatea de indicator de status, ci este obținută doar într-un anumit context social.
Indicatorii pot fi folosiţi voluntar sau involuntar.
Calitatea esenţială a unui indicator de status este aceea de a indica statusul cel mai important pe care o persoană consideră că îl are într-un anumit moment sau statusul pe care o instituţie în care persoana se află, i-l impune ca status central.
Conflictul de status/rol - apare atunci când există cerinţe contrare între două roluri care provin din două statusuri diferite, pe care le deţine aceeaşi persoană.
Tipuri de roluri – aşteptate (prescrise unui anumit statut ş pe care ceilalţi se aşteaptă să le performeze cineva)
- performate (rolurile performate în mod real de către o persoană)
Pot apărea dificultăţi în îndeplinirea rolurilor, datorate lipsei de experienţă sau învăţării neadecvate a acestora.
Pot exista incompatibilităţi între personalitatea unui individ şi cerinţele comportamentale şi atitudinale pe care le impune statusul pe care acesta îl deţine.
Dobândirea unui anumit status şi performarea unor roluri noi, în baza respectivului status, ar putea conduce la schimbări, de multe ori majore, la nivelul personalităţii indivizilor respectivi.
Stabileşte planul de idei al expunerii: indicatori ai statusului, modul în care pot fi utilizaţi indicatorii conflictul de rol şi tipurile de roluri.
Prezintă elevilor situaţii din care, prin intermediul indicatorilor, îşi pot da seama de statusul unei persoane în cadrul unei structuri sociale.
Prezintă modul în care indicatorii pot fi utilizaţi – voluntar şi involuntar - şi oferă exemple.
Defineşte conflictul de rol şi oferă exemple ale apariţiei acestuia.
Prezintă şi defineşte principalele tipuri de roluri existente, şi oferă exemple din fiecare dintre acestea.
Intervine cu explicaţii suplimentare acolo unde elevii au dificultăţi de înţelegere a noilor conţinuturi.
Îi ajută pe elevi să analizeze situaţii din viaţa de zi cu zi cu privitoare la statusul şi rolurile aferente statusului diferitelor persoane şi să mediteze asupra celor descoperite.
Coordonează discuţiile care se iniţiază.
Răspunde la eventualele întrebări ce i se adresează de către elevi, vizavi de subiectul lecţiei descris.
Face scurte aprecieri asupra atitudinilor pe care elevii le au faţă de punctele de vedere susţinute de colegii lor.
Solicită elevilor exemple, făcând apel la experienţa lor zilnică socială şi de familie.
Elevul urmăreşte cu atenţie, ascultă explicaţiile şi îşi notează în caiet definiţiile şi clasificările termenilor.
Oferă eventuale exemple pe care profesorul le solicită.
Oferă exemple din viaţa socială proprie, cu argumente.
Realizează un efort de reflecţie personală asupra ideilor exprimate în lecţia prezentată.
Solicită lămuriri suplimentare.
Îşi exprimă opinia personală cu privire la tipologia rolurilor şi statusurilor.
Operează comparaţii între status şi rol.
5. Fixarea noilor cunoştiinte-7 min.
Lucru pe trei rânduri constând în oferirea de exemple de roluri aferente anumitor statusuri evidenţiate de către profesor. Oferă răspunsurile cerute în timpul limită acordat de către profesor şi îşi fixează conţinuturile predate.
6. Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă-3 min.
Evidenţiază gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite şi solicită elevilor să noteze exemple de indicatori de status, elemente prin care recunosc statusul unei persoane.
Salută elevii la ieşirea din clasă. Işi notează tema pentru acasă.
Salută profesorul la ieşirea din clasă.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu